Kayseri

Kayseri’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

0

Eski Kayseri Evleri

eski kayseri evleri

Burası Neresi? Mimari açıdan süslemeleri ve kültürel özellikleri ile geçmişin ihtişamını gözler önüne seren Eski Kayseri Evleri, genel olarak taş ve ahşap kullanılarak yapılmış olup iki veya üç katlı bahçeli, avlulu ve doğa ile iç içe bir şekilde inşa edilmiştir. İklim şartlarına uygun olarak soğuğa karşı korunaklı ve bağ  hayatına uyacak bir şekilde düşünülerek yapılmıştır. Dar sokaklarda 10 ile 30 kilometre mesafelik yan yana dizilmiş olan bu evler  işlemeye uygun yumuşak taşlar kullanılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Koca konaklar ve köşkler yapılmış olmakla birlikte genellikle normal bir ailenin evi, tokana, sofa, kiler, oturma odası, ahır ve avludan oluşmaktadır. Mimarisindeki zariflik ve ince süslemeler gözlerinizi kamaştıracak şekilde olup, şehri gezerken her an karşınıza çıkabilir. Hem Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nin hem de geçmiş dönemde yaşayan dönemlerin esintilerini görebileceğiniz bina ve kalıntıları sizi tarihin tozlu sayfalarına yolculuğa çıkabilirsiniz. Bunlardan bazısı; Osmanlı Dönemi’ne ait olup günümüzde hala ayakta kalan Güpgüpoğlu, Zennecioğlu ve Mollaoğlu konaklarıyla İmamoğlu ve Camcıoğlu evlerini ziyaret edebilirsiniz.

  • Konum: Şehit Nazımbey, Gündoğdu Sk. No:40, 38050 Melikgazi/Kayseri

Cumhuriyet Meydanı

cumhuriyet meydanı

Burası Neresi? Şehrin kalbi olarak nitelendirilen Cumhuriyet Meydanı, gerek gezmek gerekse konaklamak için en doğru tercih noktalarındandır. Beş bin yıllık geçmişe sahip şehrin izlerini her bir köşesinde barındıran meydan yeniyle eskinin birbirine geçtiği muazzam bir yer. Burada yer alan Roma, Selçuklu, Osmanlı Dönemlerinde kullanılan ve tarihi M.Ö. 3. yüzyıla dek dayanan Kayseri Kalesi en ilgi çeken yerler arasında başı çekiyor.

Neden Gitmeliyim? Meydanda dikkat çeken bir diğer yapı ise saat kulesidir. II. Abdülhamit döneminde inşa ettirilen eserin yapımında kesme taşlar kullanılmış olup, 1906 yılında Tavlusunlu Salih Usta tarafından planlanmıştır. Meydanın en hakim noktası da Bürüngüz Cami ile Kurşunlu Cami yer alıyor. Tek minareye sahip Kurşunlu Cami, 22 yaşına kadar şehirde yaşam sürmüş Mimar sinan’a ithafen yapılmış ancak kendisi tarafından yapılıp yapılmadığı konusunda pek çok rivayet söz konusudur. Şehri gezmeye bir yerden başlamanız gerekiyorsa şüphesiz orası Cumhuriyet Meydanı’dır.

  • Konum: Camikebir, Seyyid Burhanettin Blv., 38040 Melikgazi/Kayseri

Atatürk Evi ve Müzesi

atatürk evi müzesi

Burası Neresi? Esasında İmamizade Raşit Ağa Konağı adı ile bilinen ancak yaygın adıyla bilinen Atatürk Evi ve Müzesi, 19. yüzyılda yapılmış Geç Osmanlı Dönemi’ne ait eski bir Türk evidir. Tarihi ve kültürel değeri bir kenara 1919 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’yi Heyet-i Temsiliye adına ziyareti sırasında bu konakta ağırlanması apayrı bir önem taşımaktadır. 1976 senesinde Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak koruma altına alınan konak, bakanlık tarafından kamulaştırılmıştır.

1983 senesinde ise Atatürk Evi olarak faaliyete açılan müze, 1998 senesinde evin ikinci katında yapılan düzenlemeler sonucunda Atatürk Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. İnşa edildiği dönem ve yöre karakterinin yansıtan ev birbirinden şık mobilya ve süslemeler ile dekore edilmiştir. İçerisinde Atatürk’ün balmumu heykeli ve Kayseri ziyareti zamanına ait belge ve fotoğraflar siz ziyaretçileri için sergilenmektedir.

  • Konum: Cumhuriyet, Mevlevi Cd. No:36, 38350 Melikgazi/Kayseri
  • Giriş Saatleri: Yaz dönemi 09:00-19:00 / kış dönemi 09:00-17:00
  • Telefon: 0352 222 20 36
  • Giriş Ücreti: Ücretsiz

Amerikan Koleji Ve Hastanesi Binası

amerikan koleji ve hastanesi binası

Burası Neresi? Kayseri’nin Talas ilçesinde ilk aşamada 1871 yılında Amerikan Kız Okulu  1882’de ise Amerikan Erkek Okulu açılmıştır. Kız okulu Paşa Konağı olarak bilinen binaya taşınmasının ardından 1909-1911 yılları arasında erkek koleji binası inşa edilmiştir. Her iki okulda 1914 senesine dek faaliyetlerini yürütmeye devam etmiştir. 1928 senesinde Cumhuriyet hükümetinden alınan izin le erkek okulu eğitim hayatına başlamış ve 1967 yılına dek çalışmaya devam etmiştir. I. Dünya Savaşı’nın sonrasında kız okulu binası hastaneye çevrilmiş ve günümüzde Amerikan Hastanesi binası olarak bilinen bu yer, yatakhaneler, müdür ve öğretmen lojmanları Erciyes Üniversitesi Sosyal Tesisleri olarak kullanılmaktadır.

Kayseri’de Gezilebilecek Tarihi Yerler

Previous article

You may also like